Red River Riding and Roping KCRA Rodeo results — June 20-22, 2014

Perry
Perry Bergson
Send to a friend

Send this article to a friend.

The Red River Riding and Roping KCRA Rodeo was held from Friday to Sunday at the club’s facility north of Prince Albert. A young steer rider is shown during his final moment on the animal.

SATURDAY, JUNE 21        

           

• Saddle Bronc/Bareback

1. Colton Ouellette    

           

• Bull Riding   

1. Quinn Lavallee       

           

• Tie Down Roping    

1. Chase Holbrook     

2. Mark Sayers          

3. Jared Sparrow        

4. Scott Swenson       

5. Clay Mastad          

6. Dawson Lehmann  

           

• Steer Wrestling        

1. Kendall Albert       

           

• Ladies Barrel Racing

1. Robyn Hoover       

2. Nikki Ballard          

3. Twila Zunti

4. Renie Schnitzler     

5. Marissa Epp          

6. Ashley Scott          

           

• Junior Barrel Racing

1. Morgan Paramzchuk          

2. Keendel Fletcher    

3. Skye Denham         

4. Bailey Yasieniuk    

5. Alexi Beaulac         

6. Taylor Earing         

           

• Pee Wee Barrel Racing         

1. Rylan Fletcher       

2. Madelyn Taylor    

3. Hanna Gaudry       

4. Shayl Preston         

5. Kaybree Zunti       

6. Aj Jackson 

           

• Team Roping           

1/2. Mark Ellis/Tim Schnitzler          

1/2. John Claffy/Jessica Willick         

3. Scott Swenson/Derek Denham      

4. Rowdy Ross/Malory Wright         

5. Jeff Colborn/Brody Brooks           

6. Jarreet Nadeau/Tyler Cornet                     

           

• Junior Team Roping

1. Dawson Loewen    

2. Trent Swenson       

3. Rylin Traynor        

4. Kendel Fletcher      

           

• Pee Wee Team Roping        

No Qualified Times   

           

• Ladies Breakaway   

1. Jessica Willick        

2. Laurie Bannerman  

3. Rond Sayers           

4. Carlie Bowditch     

5. Kelly Holbrook      

6. Heather Allin         

           

• Junior Breakaway    

1. Colter Taylor         

2. Tylan Holbrook     

           

• Junior Steer Riding  

1. Hayden Ouellette   

2. Kendel Fletcher      

           

• Pee Wee Steer Riding           

1. Stefan Tonita         

2. Kailyn Shoaf          

 

 

 

SUNDAY, JUNE 22      

                       

• Saddle Bronc/Bareback                    

1. Colton Ouellette                

                       

• Bull Riding               

1.Quinn Lavallee                    

                                   

• Tie Down Roping                

1. Kendall Albert                   

2. Logan Larson                     

3. Jason Williams                   

4. Mark Sayers                      

5. Shan Horvath                     

                       

• Steer Wrestling                    

1. Brain Mcphee                    

2. Brad Hamilton                   

3. Kendall Albert                   

                                               

• Ladies Barrel Racing            

1. Bertina Olafson                  

2. Kelly Holbrook                  

3/4. Kelley Byrne                  

3/4. Twila Zunti                     

5/6. Carol Gran                      

5/6. Angela Mastad                

                       

• Junior Barrel Racing            

1. Morgan Paramzchuk                      

2. Taylor Earing                     

3. Bailey Yasieniuk                

4. Kendel Fletcher                  

5. Skye Denham                     

6. Jessica Kotelnikoff            

                       

• Pee Wee Barrel Racing                     

1. Madelyn Taylor                

2. Hanna Gaudry                   

3. Shayla Preston                   

4. Rylin Fletcher                    

5. Emily Kotelnikoff              

6. Lila Matad             

                       

• Team Roping                       

1. John Antypovich/Greg Sinclair                 

2. Chris Sayers/Tyler Blanchette                   

3. Dean Hoover/Brody Brooks                      

4. Scott Swenson/Derek Denham                  

5. Malory Wright/Craig Storbakken              

5. Sydney Hooper/Kendall Albert                 

                       

• Junior Team Roping            

1. Dawson Loewen                

2. Colter Taylor                     

3. Trent Swenson                   

4. Rylin Traynor                    

5 Dawson Lehmann               

                       

• Pee Wee Team Roping                    

1. Sam Cornet            

                                               

• Ladies Breakaway               

1. Jessica Willick                    

2. Malory Wright                   

3. Meg Sparrow                     

4. Carlie Bowditch                 

5. Laurie Bannerman              

6. Rose Thibault                    

                       

• Junior Breakaway                

1. Dawson Loewen                

2. Tylan Holbrook                 

                       

• Junior Steer Riding              

1. Weton Davidson                

2. Kendel Fletcher                  

3/4. Tyson Baldhead              

3/4. Coy McPhee                   

5. Denny Blackstar                

6. Carson Kristianson            

                       

• Pee Wee Steers                    

1. Stefan Tonita       

 

LINKS

Event story

Bullfighter saves cowboy story

Bullfighter saves cowboy slideshow

Friday slideshow

Saturday slideshow

Sunday slideshow

 

 

  

Organizations: Hoover

Geographic location: Red River

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments