Numerous records shattered at P4A track and field meet despite inclement weather

Send to a friend

Send this article to a friend.

Despite the soggy weather that fell on the city on Wednesday a number of records were eclipsed at the Prince Albert and Area Athletic Association's (P4A) track and field championships held at Prime Ministers' Park. Schools from the Saskatchewan Rivers School Division and Ecole Valois competed in the two-day event. Shown in the photo is some action from the pee wee girl's 80-metre race.

Daily Herald Staff

The weather might have gone south on the second day of the Prince Albert and Area Athletic Association’s (P4A) annual track and field championship this week, but that didn’t seem to hinder the athletes.

A total of 36 records were shattered during the two days of competition at Prime Ministers’ Park with Gage Grassick from East Central, Calvin Napope from St. Louis and Braden Schneider from Vickers each setting three new standards.

Grassick bettered previous marks in the girl’s 10-and-under category (novice) for the 1000 metres, 600 meters and high jump while Napope got his name in the record books for the 13-year-old boy’s (bantam) 80-metres, discus and high jump. Schneider established new records in the 11-year-old boy’s (atom) 60-metres, 600 metres and 150 –metres events.

Several other competitors erased a pair of names each from the archives including Aaron Campbell from Vickers, Emily Cole-Johnson from Meath Park, Caleb Gitzel from Birch Hills, Abby Soyko from Red Wing, Brandon Tillmanns from Vickers and Kaylee Ilnisky from Kinistino.

The record-setting performances ultimately helped most land an aggregate championship in their age group as Grassick won the honour for 10-and-under girls, Campbell topped the field in the 10-and-under boys, Soyko led the way in the 11-year-old girls, Schneider ran away with the title for 11-year-old boys, Tillmanns captured first place for 12-year-old boys, Ilnisky had the best result for 13-year-old girls and Napope cruised to victory in the 13-year-old boy’s category.

Of the 10 age classes, Vickers School captured the most points in four while also finishing third in two others. They did not have competitors in the two oldest age classes as the school does not have students in the 14-year-old (midget) division.

This week’s meet was for students in the Saskatchewan Rivers School Division, along with Ecole Valois, while the Prince Albert Roman Catholic School Division will hold its city track and field event next Friday at Prime Ministers’ Park.

Following is a list of the records that were broken along with the top three finishers in aggregate points for each age class plus the top three schools for each division.

                                    Team Rankings

Novice Girls – first – Vincent Massey; second – East Central; third – Big River

Novice Boys – first – Vickers 1; second – Birch Hills, third – Kinistino

Atom Girls – first – Red Wing; second – Big River; third – Wildrose

Atom boys – first – Vickers 1; second – Big River; third – John Diefenbaker and East Central

Pee Wee Girls – first – Vickers 1; second – Meath Park; third – Vickers 2

Pee Wee Boys – first – Vickers 1; second – Debden; third – Red Wing

Bantam Girls – first – Meath Park; second – Debden and Kinistino

Bantam Boys – first – St. Louis and John Diefenbaker; third – Vickers 1

Midget Girls – first – Riverside; second Westview; third – Spruce Home and St. Louis

Midget Boys – first – Wildrose; second – Westview; third Arthur Pechey

                                        

 

                            Individual aggregate standings

Novice Girls – first – Gage Grassick, East Central; second – Shelaine Pritchard, Vincent Massey; third – Emily Cole-Johnson, Meath Park and Halli Price, Big River

Novice Boys – first – Aaron Campbell, Vickers; second – Caleb Gitzel, Birch Hills; third – Jett Amundson, Debden

Atom Girls – first – Abby Soyko, Red Wing; second – Jessamy Sundby, Big River; third – Alli Soyko, Red Wing

Atom Boys – first – Braden Schneider, Vickers; second – Ben Zultok, Vickers and Brayden Mudjar, Carlton

Pee Wee Girls – first – Alex Short, Vickers; second – Chloe Sanderson, Vickers; third – Hannah Walker, Vickers

Pee Wee Boys – first – Brandon Tillmanns, Vickers; second – Devon Gregoryk, West Central; third – Austin Lamotte, Debden

Bantam Girls – first – Kaylee Ilnisky, Kinistino; second – Brooklyn Krip, Meath Park; third – Nicole Dobrowolski, Arthur Pechey and Camryn Amundson, Debden

Bantam Boys – first – Calvin Napope, St. Louis; second – Jarren Vandale, St. Louis; third – Anthony Antaya, Vickers, Lucas McNabb, John Diefenbaker, Nolan Thorburn, John Diefenbaker

Midget Girls – first – Shaylea Ahenakew, Riverside; second – Latisha Daniels, Westview; third – Shayna Bisson, Spruce Home and Jessica Magnin, St. Louis

Midget Boys – first – Lukas Dueck, Wildrose; second – Skyler Lillis, East Central and Colton Johnson, Westview

                                  New Individual Records

Gage Grassick, East Central – Novice Girls – 1,000 metres, high jump and 600 metres

Emily Feschuk, Red Wing – Atom Girls – 1,000 metres

Hannah Walker, Vickers – Pee Wee Girls – 1,200 metres

Kayleigh Feschuk, Red Wing – Bantam Girls – 1,200 metres

Aaron Campbell, Vickers – Novice Boys – 1,000 metres and 60 metres

Ben Zultok, Vickers – Atom Boys – 1,000 metres

Austin Lamotte, Debden – Pee Wee Boys – 1,200 metres

Anthony Antaya, Vickers – Bantam Boys – 1,200 metres

Emily Cole-Johnson, Meath Park – Novice Girls – 60 metres and 150 metres

Caleb Gitzel, Birch Hills – Novice Boys – 60 metres and 150 metres

Abby Soyko, Red Wing – Atom Girls – 60 metres and 150 metres

Braden Schneider, Vickers – Atom Boys – 60 metres, 150 metres and 600 metres

Chloe Sanderson, Vickers – Pee Wee Girls – 80 metres

Brandon Tillmanns, Vickers – Pee Wee Boys – 80 metres and 150 metres

Kaylee Ilnisky, Kinistino – Bantam Girls – 80 metres and 150 metres

Calvin Napope, St. Louis – Bantam Boys – 80 metres, discus and high jump

Shayna Bisson, Spruce Home – Midget Girls – 80 metres

Lukas Dueck, Wildrose – Midget Boys – 80 metres

Nolan Thorburn, John Diefenbaker – Bantam Boys – 150 metres

Hendre Basson, Arthur Pechey – Midget Boys – 150 metres

Alex Ozar, Vincent Massey – Atom Boys – triple jump

Kimberlea Pfeil, Wildrose – Atom Girls – triple jump

 

Organizations: Daily Herald, Prince Albert and Area Athletic Association, Vickers School Saskatchewan Rivers School Division Prince Albert Roman Catholic School Division

Geographic location: St. Louis, East Central, Meath Park Kinistino Birch Hills Debden Big River Wildrose Westview

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments